ירקות אורגניים

אפס פסולת למתחילים - 5 עצות טובות להתחלה

גם אנחנו לא חפים מפסולת

קודם כל, עניין קטן ופשוט שצריך להדגיש כבר בהתחלה – גם אנחנו לא חפים מפסולת.

כשהחלטנו לתרגל את אורח החיים הזה שנקרא אפס פסולת, בחרנו להפנות את המודעות שלנו לכמות הפסולת שאנחנו מייצרים ולהסכים להתעמת עם הנתונים הלא פשוטים שיתגלו בדרכנו. שם התחלנו את המסע שלנו עם אפס פסולת ואנחנו מתקדמים בצעדים קטנים כל פעם, מסירים עוד ועוד שכבות של פסולת מעל שגרת חיינו.

יש בזה יומרה סביבתית ברורה אך גם חוויה רוחנית לא-קטנה, לחזור לימים בהם היה בסביבתנו הרבה פחות חומרים לא-אורגניים, והמגע עם העולם היה הרבה יותר טבעי.

לכן יותר ויותר אנשים מצטרפים לתנועה הזו, מפנים את מודעותם ותודעתם אל עבר פחי האשפה בכוונה לברוא מציאות קלילה יותר בעבור עצמם.

כמו בכל דרך חדשה שכרוכה בשחרור דפוסי חשיבה והתנהגות – קשה להתחיל. הצעד הראשון יכול לקחת זמן כבכל מהלך שמנסה להוציא אותנו מאזור הנוחות.

אז הנה לפניכם כמה נקודות בסיסיות שכדאי להפנים לפני ותוך כדי שיוצאים לדרך – זו דרך, בואו נהנה ממנה.

1. זה תהליך - צעד, צעד

לא סתם פתחנו את הפוסט הזה עם גילוי נאות על כך שגם אנחנו, יחפנים ככל שנהיה, לא מושלמים בכלל. אפס פסולת ברמה הגלובלית זו אוטופיה שקשה מאוד לדמיין בעידן המתועש בו אנחנו חיים, שבו הפסולת נהיתה חלק שמושרש עמוק כל כך בתרבות.

כל מה שאנשים כמונו יכולים לעשות זה להשתדל. גם רומא לא נבנתה ביום אחד.

לוקח זמן להשתחרר מדפוסים ולשנות הרגלים, ועל מנת להצליח להתמיד, ללמוד ולהשתכלל צריך לקחת בחשבון שמדובר בתהליך. אי אפשר להפוך ביום אחד לאנשים שלא מייצרים פסולת בכלל כי יש לנו הרבה דברים ללמוד בדרך על איך עושים את זה. הכל טוב, תנשמו עמוק.

ערימת קומפוסט

2. הצטרפו לקהילה תומכת

קהילות הן מההיבטים המופלאים ביותר של המדיות החברתיות בגלגולן הנוכחי. סביב נושאים שונים וסוגיות שונות מתאגדות להן קבוצות של אנשים לתמיכה, שיתוף, למידה והעצמה בתחומי חיים שונים.

תדעו שלרוב השאלות והאתגרים שיעלו לכם מתוך התהליך יש כבר תשובות ורעיונות יצירתיים, ושיש אנשים שממש שמחים לשתף מהחוויות שלהם.

בעולם אפשר למצוא הרבה קהילות סביב אפס פסולת, כמובן, ובארץ הקהילה המובילה היא קבוצת הפייסבוק Zero Waste Israel – אפס פסולת ישראל שחברים בה כמה אלפי אנשים והדיון בנושא מעניין, מקורי, מעורר השראה ומניע לפעולה.

תמצאו בה תשובה לכל שאלה, רעיון לכל אתגר ומידע על כל פסולת שתעלה בראשכם.

3. למדו וקבלו השראה

על אף שמדובר בתנועה יחסית איזוטרית, יש בה לא מעט חברים יצירתיים ובעלי נטיות אקטיביסטיות. תוכלו למצוא תוכן מאוד מגוון שעוסק בנושא – מדריכים, אתגרים, סרטוני השראה, סרטוני הדרכה, אינפוגרפיקות וצילומים – במרחבי הבלוגים, היוטיוב והמדיות החברתיות.

ככל שתדעו יותר ככה יהיה לכם קל יותר ליישם עקרונות פשוטים בחיי היום יום. ככל שתתמלאו יותר בהשראה ככה יהפך הטרנזישן לאתגר מרגש ומשמח שעושה חשק לצלוח אותו.

אם תעקבו אחרינו אתם יכולים להיות בטוחים שתחשפו ללא מעט המלצות על תוכן ומידע יעיל ומעורר לפעולה.

ארגז אורגני

4. תעריכו את כמות הזבל שלכם

אנחנו בודהיסטים בקטע הזה – קודם כל תתבוננו.

קחו רגע להסתכל בתהליכי ייצור הפסולת שלכם. משלב הרכישה ועד שלב ההשלכה הנונשלנטית לפח. ראו מה אתם קונים ארוז ומה אתם קונים ללא אריזה. מה מהדברים שאתם קונים ארוז ניתן לקנות גם ללא אריזה? איזו פסולת אתם מייצרים הכי הרבה? מה אתם עושים איתה?

ניתוח ראשוני של מקורות הפסולת הגדולים ביותר שלכם והדרך שבה אתם נפטרים ממנה, יכול להאיר לכם איפה כדאי להתחיל, איפה יהיה הכי קל להרגיש שאתם עושים שינוי משמעותי.

5. תזכרו למה אתם עושים את זה

יש הרבה סיבות אפשריות שבגינם תחליטו לצמצם פסולת בחייכם. כל הסיבות כשרות. יכול להיות שסיבה אחת תניע אתכם לפעולה ולאחר מכן יצוצו סיבות נוספות והכל יראה הגיוני וטוב. להיות בדיאלוג עם ה"למה" מזכיר לנו אנחנו עושים את מה שאנחנו עושים, וזה במיוחד עוזר כמנסים לצאת מאיזור הנוחות ולעשות שינוי משמעותיים בהרגלי החיים.

גם ה"למה" הוא תהליך ולכן צפו לכך שיקח לכם קצת זמן להבין למה. אבל עם הזמן התפיסה משתנה ודברים נהיים הרבה יותר ברורים ולכן גם קלים ליישום.

אהבתם? נהניתם? שתפו, שתפו:

Share on facebook
פייסבוק
Share on email
אימייל
Share on whatsapp
וואטסאפ

פוסטים אחרונים

יחפנים במסיבת חצר

יחפנים הוא המקום שבו הסיפור שלנו פוגש את העולם. שיר-הלל לחיים פשוטים של יצירה והרפתקאות. דרך של שפע והגשמה ברי-קיימא.

מוזמנים להצטרף למסע.

Instagram has returned invalid data.

עקבו אחרינו גם במייל

סגירת תפריט