חיתולי בד

איך חיתולי בד יעזרו לכם להציל את העולם

סוף אוגוסט 2016. 17:00 אחה"צ בת"א, חם ולח.

אני בסופו של חודש 8 ואנחנו מתגלגלים בכבדות, לחנות הראשונה בישראל של חיתולי בד, פופקה, בדרום המלוכלך של העיר. אני כבר מבינה דבר או שניים, קראתי אינסוף בפייסבוק וגם התארחתי בבית מחב"ד (מחתל בבד) כך שחוץ מהמזגן הנפלא ומציל החיים אני מצליחה גם להתפעם מהגוונים המשגעים של החיתולים שתלויים על הקיר.

עשינו קנייה צנועה וראשונית. החיתולים חיכו בשקט לזמנם, לצד 4 חבילות של חיתולים אקולוגיים חד פעמיים, שהתעקשתי שנקנה, כדי לא להילחץ מעניין ההחתלה. בכל זאת אמא פעם ראשונה. 

שבוע אחרי הלידה, אחרי שכל יום זרקנו שקית גדולה של פסולת, הרגשתי טוב מספיק כדי להתחיל להשתעשע עם חיתולי הבד. בסופו של דבר, את 4 החבילות ההן לעולם לא סיימנו ועברנו, בשמחה גדולה, להחתלה בלעדית בבד. אחרי שבועיים, גזרנו פלנל לריבועים וכך הפסקנו גם עם המרדף המעצבן אחרי חבילות המגבונים. 

כן, לחתל בבד זה לא אינסטנט. 

כן, זה יותר עבודה מאשר לקנות, לחתל, לזרוק. 

כן, זה מוסיף כביסות שאחר כך צריך גם לקפל. 

כן, מתעסקים עם פיפי וקקי 

וכן, זה לגמרי לגמרי בלי שום ספק – שווה את זה. 

הבאת ילדים לעולם איננה אקט אקולוגי במיוחד, זה כבר דבר ידוע. אפשר לצמצם משמעותית את השימוש בחיתולים ע"י פישפושים, שיטת הקשב – Elimination Communication, אבל שיטה זו ממש לא מתאימה לכולם. 

במסגרת כתיבת הפוסט שלפניכם, התעמקתי בנקודות המרכזיות הנוגעות להחתלת תינוקות באופן כללי ואני מוכרחה להודות, שגם לאחר כמעט שנה וחצי של החתלה בבד, העובדות והמספרים גרמו לי להלם של ממש. 

לפעמים, כשמשכנעים את המשוכנעים, הם משתכנעים יותר.

נווה עם הליכון

6 סיבות טובות למה לחתל בבד זה לגמרי מעולה

1. זה מייצר הרבה פחות זבל. הרבה פחות.

אין ספק שכשבאים לבחון את נושא חיתולי הבד מול חיתולים חד פעמיים, טביעת הרגל האקולוגית היא אחד הסעיפים המשמעותיים ביותר. לא מדובר פה רק במספר החיתולים שמשמשים תינוק מלידה עד גמילה אלא, בהסתכלות רחבה יותר, גם בחינה של תהליכי הייצור השונים, שימוש במים ומשאבים טבעיים וכן, יכולתם להתכלות.

טובעים באשפה

בואו נתעסק רגע במספרים (כי המספרים האלה הם וואו): 

זה באמת בלתי נתפס, כמה פסולת מייצר יצור זעיר כתינוק ניובורן. מדובר בכ- 12 החלפות ביממה בחודשי החיים הראשונים. עם הגדילה, פוחת מספר ההחלפות ומתייצב על כ – 6 ביום. גיל הגמילה הממוצע עומד על בין שנתיים ל – 3 שנים כך שאנחנו מדברים על כ – 6000 חיתולים לילד אחד. זה כבר נשמע הרבה אבל בואו נמשיך: 

בארה"ב לבדה, משומשים כל שנה כ – 27.4 מיליארד חיתולים חד פעמיים, המהווים 30% (!) מהפסולת הארצית שאינה מתכלה. עולים עליהם רק עיתונים ואריזות מזון ומשקה. מדובר ב – 3,447,302 טון של זבל חיתולים בשנה. 

כל תינוק, אם כך, מייצר מעל 900 ק"ג של פסולת שמקורה בחיתולים, בשנתיים.

מרוב עצים לא רואים את היער

אוקיי, נראה לי שהנקודה ברורה. בואו נבחן את הפרמטרים האחרים: 

כל דבר שאנו מייצרים דורש שימוש במשאבים שמתחדשים או שאינם מתחדשים כמו אנרגיה, מים, מינרלים, דלק וכו'. 

החיתולים עצמם מורכבים ממעטפת חסינה לנוזלים העשויה פוליאתילן וחלק פנימי וסופג עשוי עיסת עץ מולבנת בכלור ובתוכה סודיום פוליאקרילט, חומר בעל יכולת ספיגה יוצאת דופן. פוליאתילן, סוג של פלסטיק המשמש בין השאר לייצור שקיות, הוא תוצר של נפט גולמי, משאב מוגבל שאיננו מתחדש. 

למעשה, ייצור הפלסטיק לחיתול חד פעמי אחד, מצריך כוס אחת של נפט. בחישוב מהיר, צריכת הנפט הכרוכה בחיתולים חד פעמיים של תינוק יחיד היא 1536 ליטר לשנתיים וחצי של החתלה וזה לא כולל פלסטיק שנדרש לאריזה ושינוע. 

בארה"ב מדובר ב -, תחזיקו חזק, 12,870,400,065 ליטרים בשנה. 12 מיליארד, 870 מיליון ו – 400 אלף ליטרים של נפט בשנה. הכמות הזו מספיקה לתצרוכת שנתית של מעל 5,222,000 מכוניות! 

השכבה הפנימית של החיתול עשויה עיסת עץ גרוסה ולכך משמשים את תעשיית החיתולים האמריקאית כ – 250,000 עצים בשנה.

ערימת חיתולי בד כחולים

מים, מים, מים

ובואו, באמת, נדבר רגע על מים. רבים מאלה שהרעיון לחתל בבד נתקע להם בגרון, באים ואומרים "אבל מה עם כל הכביסות?". 

ליטרים רבים מאוד של מים, מושקעים בייצור של כל דבר. בננה אחת (790 ל' לק"ג), סוכר (1782 ל' לק"ג) וכוס קפה (132 ל' לכוס) הן רק דוגמאות ספורות מיני רבות. ייצור חיתול חד פעמי יחיד מצריך 34 ל' מים. 

רוב הבתים שמחתלים בבד עושים 2-3 מכונות כביסה של חיתולים בשבוע. מכונות כביסה מיושנות יחסית, משתמשות בהרבה יותר מים ובהן עומד הממוצע על 151 ל' למכונה. מכונות חדשות עובדות באופן אפקטיבי יותר וצריכת המים למכונה עומדת על הטווח שבין 53-94 ל' למכונה בלבד. זאת אומרת שצריכת המים הכרוכה בייצור של 15 חיתולים חד פעמיים, שוות ערך לכמעט 3.5 מכונות כביסה מהדור הישן ולכמעט 7 מכונות כביסה מהדור החדש! 

בסדר, ומה עם צריכת המים הכרוכה בייצור חיתולי בד? אחד הבדים הנפוצים ביותר בהחתלה בבד הוא, איך לא, כותנה. גידולי כותנה הם אכן בעלי טביעת רגל אקולוגית גבוהה יחסית, ובמיוחד בכל הקשור לצריכת מים – 10,000 ל' לק"ג בד כותנה. נוסף על כך ישנו שימוש נרחב בחומרי הדברה שונים המחלחלים לאדמה, למי תהום ומאגרי מים. 

חיתולים העשויים כותנה אורגנית אולי נשמעים כמו בדיחה על היפים פריווילגיים עם יותר מדי זמן פנוי אבל האמת היא שגידולי כותנה אורגנית חוסכים בשימוש בחומרי הדברה וכך מזהמים פחות את סביבתם. אם הכותנה אינה מולבנת, נמנעים תהליכים כימיים נוספים והכותנה, מהיותה חומר אורגני, הינה פריקה ביולוגית וסיביה מתכלים.

נווה פרסומת חיתולי בד flip

אז מה באמת ירוק יותר?

אין ספק, כי שני סוגי החיתולים, החד והרב פעמי, זקוקים למשאבים טבעיים רבים לצורך ייצורם. השגתם של משאבים אלה כרוכה בפיחות איכותה של האדמה, שינוע והטמנת פסולת מוצקה, זיהום של מים, קרקע ואוויר, טיפול בשפכים ותוצרי לוואי תעשייתיים, סחיפת אדמות, צמצום שטחי מחייה וטבע וכן תורמת לאפקט החממה. 

אולם גם פה הסטטיסטיקה ברורה: תהליך הייצור של חיתולים חד פעמיים מייצר פי 3 יותר פסולת מאשר ייצורם של חיתולים רב פעמיים, הוא צורך פי 6 יותר אנרגיה ופי 8.3 יותר משאבים שאינם מתחדשים. 

אולי דווקא לאור זה, העובדה החשובה ביותר היא שחיתולי בד משמשים להחתלות רבות (הערכה מדברת על כ – 180 שימושים לחיתול אחד!) ויכולים להחזיק למשך שנים אחדות ולשמש יותר מילד אחד. בכך מצטמצם משמעותית המחיר האנרגטי שלהם פר שימוש. חיתולים חד פעמיים, מעצם היותם כאלה, מכלים יותר חומר ואנרגיה ומייצרים בסופו של השימוש בהם 87% יותר פסולת, מאשר חיתולים רב פעמיים.

500 שנות התכלות

המספרים הרשמיים מדברים על כך שמשך חייו של חיתול חד פעמי שמושלך למטמנה, הוא כ – 500 שנים, זאת אם הוא חשוף לאוויר ושמש וזוהי הערכה בלבד. באין חשיפה לשמש, חמצן ומים, תהליכי ההתכלות ממושכים אף יותר ואיש אינו יודע בוודאות כמה מאות, או אפילו אלפי שנים, הם יהיו בסביבה. 

אותו הכלל תקף גם לגבי חיתול חד פעמי אקולוגי. יש להניח שחיתולים אלה אכן מיוצרים באופן ידידותי יותר לסביבה אולם אם הם לא מקבלים את התנאים להם הם זקוקים כדי להפוך לקומפוסט, משך חייהם דומה לחד פעמיים קונבנציונליים. 

חיתולים רב פעמיים עשויים מעטפת חיצונית עשויה P.U.L ו – T.P.U, שניהם בדים העוברים למינציה והינם אטומים לנוזלים. החלק הפנימי הסופג עשוי מגוון בדים טבעיים וסינטטיים. העיקריים שבהם הם המפ, כותנה, מיקרופייבר, במבוק, מיקרוסוויד ופליז. 

לא כל הבדים המשמשים להחתלה פריקים ביולוגית ואכן בסוף חייהם, גם הם יגיעו למטמנות וידרשו להם שנים רבות על מנת להתכלות אבל הם יהיו במספרים מזעריים עבור כל תינוק, ביחס לחיתולים חד פעמיים. 

פרט לטונות הרבים של פסולת כימית, המטמנות מלאות במיליוני טונות של צרכי אדם לא מטופלים, כר פורה להתרבות חיידקים שמחלחלים ועשויים לזהם את האדמה ומי התהום שלנו. 

הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה הגדירה זאת כך: "רוב רובה של פסולת החיתולים החד פעמיים שנזרקת במטמנות אמריקה, היא למעשה פסולת אנושית מתכלה, משומרת לנצח".

2. זה הרבה יותר בריא, לתינוק ולסביבה

חיתול בד חלל מבט על

כימיקלים

שימוש בחיתולים חד פעמיים, מגבונים ומוצרי קוסמטיקה סטנדרטיים, חושף תינוק לכ – 50 כימיקלים מסוגים שונים. מבלי להלאות אתכם בכימיה, נתמקד בעיקריים והידועים שבהם. 

חיתולים חד פעמיים מופקים מתערובת חומרים בהם עיסת עץ וסוגי פלסטיק שונים, תוצרי נפט, חומרי הלבנה, ג'לים סופגים, צבעים ומבשמים. 

סודיום פוליאקרילט, החומר שנמצא בתוך החיתול ובמגע עם נוזל הופך לג'ל, נחשב לבטוח לחלוטין אך ישנה מחלוקת סביב בטיחותו. הוא נאסר לשימוש בטמפונים מכיוון שמחקרים הראו שהשימוש בו מקושר לסיכון מוגבר לתסמונת ההלם הרעלי. 

יכולת הספיגה הפנומנלית שלו מאפשרת לחיתול מלא שתן לשמור על תחושת יובש ובכך לצמצם מס' החלפות, מה שמגדיל את מגע עור התינוק עם הכימיקלים הסופגים (שסופחים גם את הלחות הטבעית שלו), שתן רב, חיידקים ופטריות שמשגשגים בסביבה האטומה והלחה של החיתול. כל אלה עשויים לגרום לגירויים עוריים שונים. 

דיוקסין, תוצר לוואי רעיל ביותר של תהליך ההלבנה, נחשב ע"י הסוכנות האמריקאית להגנה על הסביבה, למסרטן מכל הכימיקלים ונאסר לשימוש במדינות רבות. החומר נמצא אמנם באחוזים זעירים, אך השימוש ארוך הטווח בחיתולים מעלה סימני שאלה לגבי השפעותיה של החשיפה המצטברת. דיוקסין נמצא גם בחיתולי בד העשויים כותנה אך בשיעור של פחות מ – 20% מזה שנמדד בחיתולים חד פעמיים. 

חומר נוסף הוא טריבוטילטין, TBT בקיצור, המשמש לחיטוי חלק מהחיתולים המיוצרים ולהארכת חיי המדף שלהם. ה – TBT משמש לצביעת ספינות, רשתות דיג וקונסטרוקציות ימיות כדי למנוע גדילת אצות וכן כחומר אנטי פטרייתי בשימור עצים, מוצרי טקסטיל, נייר, עור, פלסטיק ואריזות. הוא גם ידוע כאחד המזהמים הסביבתיים הגדולים ביותר והוגדר ע"י האיחוד האירופאי כחומר משבש הורמונלית בבני אדם ובעלי חיים. בעשור וחצי האחרונות הוטלו הגבלות חמורות על השימוש בחומר, אולם עדיין ניתן למצוא אותו במותגי חיתולים מסוימים. 

עצם ייצורם של חומרים רעילים אלה, מגיע עם תו מחיר סביבתי יקר. בנוסף, החיתול ממשיך להפריש את הכימיקלים השונים האצורים בו, זמן רב אחרי שהוא מושלך לזבל.

3. זה זול יותר, לטווח קצר וארוך

חיתול בד ורוד

או, יופי, הגענו לדבר על כסף

החתלה בבד יכולה להיות זולה מאוד. היא יכולה להיות גם יקרה מאוד. יש מגוון אדיר של חיתולים בשוק ויש שיטות החתלה שונות – לכל אחת מהן היתרונות והחסרונות שלה. 

חיתול בד ממוצע, עולה עם רפידותיו כ – 70 ₪. הכמות המומלצת של חיתולים, כדי לאפשר כביסה פעמיים בשבוע היא 24. עפ"י הממוצע הזה, סטאש (אוסף) חיתולים נאה, לא זול ולא יקר, שיספיק להחתלה בלעדית בבד, יעלה כ – 1700 ₪. חיתולי One Size נפוצים מאוד והם יכולים לשמש ממשקל של 3.5 ק"ג ועד גיל גמילה. חלקם הגדול גם ישמש את הילד הבא. 

חיתול חד פעמי עולה בסביבות השקל (האקולוגיים אף יותר) לחיתול כך שההוצאה השנתית על חיתולים חד פעמיים גדולה או זהה להוצאה על חיתולי בד שישמשו לכל תקופת ההחתלה. תוספת המחיר על מים, קטנה ביותר – קוב מים, 1000 ליטר, עולה נכון להיום סביב ה – 9 ₪. כמות זו מספיקה לכ – 10 מכונות כביסה. חשמל מוסיף כ – 1.5 ₪ לכל מכונה (ב – °60), פחות מחמישה שקלים בשבוע. 

קיים שוק חיתולי בד יד 2 חי ושוקק, ובו אפשר למכור חיתולים שיושבים פחות טוב או כאלה שכבר אין בהם שימוש (כמו חיתולי ניובורן). כך מתאפשרת החזרה חלקית של ההשקעה הראשונית והשלמה ודיוק של הסטאש במחיר נוח יותר, לפי צרכיו המשתנים של התינוק הגדל. 

חיתולים שנקנים בסין עולים כמחצית אם לא פחות, מהממוצע הנ"ל ובכך מוזילים אף יותר את ההשקעה. באופן אישי, אני נמנעת מלקנות בסין, ממגוון טעמים שיפורטו בפוסט נפרד אולם זו בהחלט אופציה לגיטימית. 

ישנם חיתולים יקרים ואיכותיים מאוד כך שמידת החיסכון תלויה גם בסטאש אותו תרכיבו ובשיטת ההחתלה שלכם. החתלה בבד של ילד שני ומעלה הופכת את החיסכון למשמעותי ביותר, כזה שמתבטא באלפי שקלים.

חיתול בד שועלים

4. זה הרבה יותר קל ממה שחושבים

היום, עם הפיכת החתלה בבד לנפוצה יותר ויותר, זה כבר די ברור שכל פרקטיקות הטיפול בחיתולים שהיו מקובלות עד שנות ה – 80 – השרייה, הרתחה, כביסה, גיהוץ, סגירת החיתול בסיכות ביטחון ועטיפת החלק הסופג בשקית ניילון, כבר חלפו ופסו מן העולם. 

קבוצת הפייסבוק הישראלית "סודות חיתולי הבד", אותה הקימו נועה דנון ואדר דבי, עשתה מהפכה גדולה בכל הנוגע לתרבות (כן כן, זו תרבות ממש) חיתולי הבד בישראל. פרט לגוף ידע עצום, בכל סוגיה שהיא הקשורה לחיתולי בד וניהול קהילה חמה ומלוכדת, השתיים הביאו לאיפוס שגרת הכביסה של המחתלים בבד והפכו אותה למינימליסטית, מדויקת וקלה לביצוע. 

ישנם מספר עקרונות עליהם חשוב להקפיד אך מלבד זאת, מדובר בתוכנית כביסה קצרה ולאחריה תוכנית ארוכה וזה הכל. 

פשוט לא?

5. זה מרחיב את התפיסה הסביבתית באופן טבעי ומתבקש

החתלה בבד, מהיותה כה שונה מאוטומט השימוש החד פעמי, מביאה פעמים רבות להרחבת התפיסה הסביבתית של הבוחרים בה. 

לא נדיר שאנשים שמחתלים בבד עוברים להשתמש בבד פלנל גזור במקום מגבונים ונייר טואלט, בתחבושות בד וגביעוניות במקום תחבושות חד פעמיות וטמפונים, נמנעים מכלים חד"פ באירועים חברתיים, מתחילים להפריד פסולת, מתחזקים קומפוסטר, משתמשים בקוסמטיקה טבעית וחומרי ניקוי ידידותיים לסביבה ובעיקר מעודדים עד כמה שאפשר שימוש חוזר כדרך חיים. 

ההבנה שקיימת אלטרנטיבה, מחלחלת עמוק ומעוררת שינויים באספקטים רבים ושונים

נווה חיתול בד על הידיים

6. כי זה מהמם ברמות

עם הסעיף הזה אי אפשר להתווכח. טוסיקים בחיתולי בד – יפים, צבעוניים ומרופדים נראים כמו הדבר הכי מתוק והגיוני בעולם. כמו שלא נרצה ללבוש בגדים מניילון ונעדיף בד פלאפי ונעים, כך זה מתבקש לעטוף את האזורים הרגישים של ילדינו בבד רך ונטול כימיקלים. 

ההדפסים המשגעים והצבעים העליזים מכניסים שמחה ועניין לפעולה טכנית שהיא חלק מחייו של כל הורה והקיץ, הו הקיץ – עונת השויץ המושלמת! 

אתם מוזמנים להצטרף, להתמכר (זה קורה לכולם, זה בסדר) ולעזור לנו, בין השאר, להציל את העולם.

אהבתם? נהניתם? שתפו, שתפו:

Share on facebook
פייסבוק
Share on email
אימייל
Share on whatsapp
וואטסאפ

פוסטים אחרונים

יחפנים במסיבת חצר

יחפנים הוא המקום שבו הסיפור שלנו פוגש את העולם. שיר-הלל לחיים פשוטים של יצירה והרפתקאות. דרך של שפע והגשמה ברי-קיימא.

מוזמנים להצטרף למסע.

 • Eyes wide open. Something in the deep blue of a bright sunny day, near the atlantic ocean - Calms the mind and brings clarity. Last time we were at the beach with naveh, he was not yet in the necessary flow. This time, fully matured toddler, ready to dig the deepest holes and count the endless grains of sand. This was taken with aperture of 1.4 blurring everything into a dream-like state, leaving only the curls to be captured with our wide open eyes. #depthoffield #deepbluesea #deepblue #blurphotography #beachinspiration #vilanovademilfontes #artphotography #bluehorizon #beachphotography #travelfamily #nomadfamily #offgridfamily #familyontheroad #unschooling
 • When you have old oak trees all around, stands out as green becomes yellow, wis ldom is staring at you from the sides of the road. We LOVE oaks with their novel beauty. Feel sad for them been used so intensively for industrial purposes. #oak #oaktree #cork #corkoak #treephotography #naturephotography #treetop #leafmandala #oldtree #southportugal #alentejo #pureportugal #quercus #עץאלון #carvalho
 • Those faces. The wisdom of those locals. Nice to get lost sometimes and to melt into an old tradition, old stories, old poems of the land. Pure beauty embrace us. #alentejo #portrait #portugal #southportugal #native #simpleliving #slowliving #ontheroad #travelbeauty #oldfaces #faces #ancestors #alentejano #portraitphotography #tradition
 • In the place in which we stay here in south portugal, the tap water are full with minerals and stinks from sulfur. So we were sent to the nearst water flow in the side of one dusty rural road. The crystal clear water are for sure a source of great inspiration. Viva Agua! #aguapura #purewater #crystalclearwater #alantejo #southportugal #naturalwater #agua #aguacrystal #well #spring #wellspring #fountain #מיםחיים #פורטוגל #offgrid #offgridliving
 • It's so nice to find out that the local herbs in south portugal are similar but different to the ones we had in israel. The legumes are flowering all around but the wild lavender is the real queen. Thank you mother earth. #wildlavender #lavender #lupinus #lupine #foraging #medicinalplants #medicinalherbs #herbalmedicine #wildmustard
 • It's that time of the year! Mulberry season is on and those trees really likes the israeli climate. This juicy fruit is sexy as hell and full of antioxidants. A true superfood. Our child is blissed and so are we. הזמן הזה בשנה הגיע, עונת תותי העץ בשיאה. כמה שאנחנו אוהבים את הפרי הזה מלא העסיס, מזון על ממש. החגיגה השנתית בעיצומה. #morus #mulberry #antioxidants #superfoods #davidwolfe #fruitforaging #fruitpicking #foraging #תותיעץ #ליקוט #סופרפוד #מזונותעל #childrenphotography
 • מכירים את המראות האלה שעוזרות לך להשמר מדריסה בפינות עיוורות בכביש? אז כזה :) You know this traffic mirrors that helps ya avoid been ran over by cars in blind road corners? :D #familyselfie #funnyfamily #ontheroads #trafficmirror #familyreflection #endofday #signofthehorns #corna #roundmirror #horizon #childcarrier #photographerselfie
 • הילד שלנו יודע לעוף גבוה, ואמא שלו יודעת לתפוס את זה בעדשה. קסם. Our child knows how to fly, and his mother know how to catch it with her lens. Beautiful. #fatherandson #happychild #bliss #intheair #באוויר #צחוקשלילד #perfectmoment #flyingchild #overtherainbow #sunsetskies #naturehigh
 • התברכנו בבית מזדמן קטן ואינטימי, החוסה בצילו של עץ שסק ענק. כמה מתוק לראות את נווה הקטן ממלא פיו בשסק בכזו תאווה. We are lucky to find ourselves in a nice intimate house with big loquat tree. It's so sweet to see naveh filling his mouth with with such pleasure and joy. #loquat #fruiterian #frutivore #fruitforaging #fruitgathering #fruitpicking #801010 #vegankid #veganchild #fruittree #שסק #פירות #פירותני #fruitarianism #קטיף
#seasonalfood
 • שום טרי. התקופה הזו בשנה שאנחנו מצטיידים כדרך כלל בצמות רבות של שום, אחד התבלינים האהובים עלינו. תמיד נדמה שקנינו יותר מדי ואיכשהו זה אף פעם לא מספיק. השנה כבר יש פחות צורך עם הטיסה הקרבה, אבל לצלם שום תמיד אפשר ורצוי. Fresh garlic. That time of the year we usually bring many braids of garlic, one of our favorite seasoning. It always seems like we bought too many but it's never enough. This year we wont bring them from the market because of the upcoming flight, but it's a big pleasure to frame them with our camera. #organicmarket 
#farmersmarket 
#garlic 
#alium 
#mediterranianfood 
#mediterraneankitchen 
#foodphotography
#plantphotography
#mediterranean
#seasonalfood
#שום 
#אוכליםתיכוני 
#צילום 
#צילוםאוכל
#שוםטרי 
#יםתיכוני 
#מטבחעונתי
 • ילדים הם מופת של נוכחות. הטוטאליות בה נווה עושה כל דבר שהוא עושה - הבחינה המדוקדקת של רצועת בצל מטוגן, מכונית צעצוע, טיפוס חוזר ונשנה על המגלשה - היא לא פחות ממפעימה. היא מרשימה פי כמה מול טלטלות ביתו, שנהיו כבר עניין שבשגרה. הנה, חזרנו לעמיקם ומצאתי עצמי מעורבבת אנרגטית מול המוכר אבל אחר. מול מה שהיה ומה שיהיה ובעיקר - מאוד מאוד מוסחת. ונווה, בהתמסרות כזו, בין הבימבה למגלשה לנדנדה, לגמרי כאן ולגמרי בעכשיו. המבוגרת שבי התקשתה להדביק את הקצב ולהיות, אבל הלוואי ואתן למורה המופלא הזה, ללמד אותי דבר או שניים על הרגע הזה. Childrens gives us a fine example of presence. The totality in which naveh is doing every thing he's doing - Examining a peace of roasted onion, a toy car, climbing and re-climbing the slide - is not less then exciting. It's impressive especially as we travel around and changing environment all the time. Here, we came back to a town we left earlier in our journey and we were emotionaly mixed, the same but different feeling. We were very distracted.
And naveh, in his devotion, between his toy car and the playground swing - totaly here and now. The adults within us had a hard time, keeping up the pace and remain presence, but we wish we'l let ourselves been taught a thing or two about the present moment. #מיינדפולנס
#ילדים
#נוכחות
#מדיטציה #בודהיזם 
#mindfulness #meditation #buddhism #kidsareteachers #presence #כאןועכשיו #hereandnow #littlefamily
 • הרימון פורח ומזכיר לנו שאנחנו טסים לפורטוגל עוד שבועיים ורגע! וואו, הנה זה מגיע. המחזוריות שבטבע פועמת בנו יותר מתמיד. מרגש. עקבו אחרינו גם בבלוג ובפייסבוק בשביל הסיפור המלא. https://m.facebook.com/Yahfanim.Barefooted/ Two week to portugal, one way tickets. The pomegranate blossom reminded us the time had cone. Exciting. #pomegranate 
#pomegranateblossom 
#circleoflife 
#momentsofnature 
#naturephotography 
#blossom 
#deepred
#רימון 
#רימונים 
#פריחה 
#פרחים 
#טבע 
#אדום

עקבו אחרינו גם במייל

סגירת תפריט