חיתולי בד

איך חיתולי בד יעזרו לכם להציל את העולם

סוף אוגוסט 2016. 17:00 אחה"צ בת"א, חם ולח.

אני בסופו של חודש 8 ואנחנו מתגלגלים בכבדות, לחנות הראשונה בישראל של חיתולי בד, פופקה, בדרום המלוכלך של העיר. אני כבר מבינה דבר או שניים, קראתי אינסוף בפייסבוק וגם התארחתי בבית מחב"ד (מחתל בבד) כך שחוץ מהמזגן הנפלא ומציל החיים אני מצליחה גם להתפעם מהגוונים המשגעים של החיתולים שתלויים על הקיר.

עשינו קנייה צנועה וראשונית. החיתולים חיכו בשקט לזמנם, לצד 4 חבילות של חיתולים אקולוגיים חד פעמיים, שהתעקשתי שנקנה, כדי לא להילחץ מעניין ההחתלה. בכל זאת אמא פעם ראשונה. 

שבוע אחרי הלידה, אחרי שכל יום זרקנו שקית גדולה של פסולת, הרגשתי טוב מספיק כדי להתחיל להשתעשע עם חיתולי הבד. בסופו של דבר, את 4 החבילות ההן לעולם לא סיימנו ועברנו, בשמחה גדולה, להחתלה בלעדית בבד. אחרי שבועיים, גזרנו פלנל לריבועים וכך הפסקנו גם עם המרדף המעצבן אחרי חבילות המגבונים. 

כן, לחתל בבד זה לא אינסטנט. 

כן, זה יותר עבודה מאשר לקנות, לחתל, לזרוק. 

כן, זה מוסיף כביסות שאחר כך צריך גם לקפל. 

כן, מתעסקים עם פיפי וקקי 

וכן, זה לגמרי לגמרי בלי שום ספק – שווה את זה. 

הבאת ילדים לעולם איננה אקט אקולוגי במיוחד, זה כבר דבר ידוע. אפשר לצמצם משמעותית את השימוש בחיתולים ע"י פישפושים, שיטת הקשב – Elimination Communication, אבל שיטה זו ממש לא מתאימה לכולם. 

במסגרת כתיבת הפוסט שלפניכם, התעמקתי בנקודות המרכזיות הנוגעות להחתלת תינוקות באופן כללי ואני מוכרחה להודות, שגם לאחר כמעט שנה וחצי של החתלה בבד, העובדות והמספרים גרמו לי להלם של ממש. 

לפעמים, כשמשכנעים את המשוכנעים, הם משתכנעים יותר.

נווה עם הליכון

6 סיבות טובות למה לחתל בבד זה לגמרי מעולה

1. זה מייצר הרבה פחות זבל. הרבה פחות.

אין ספק שכשבאים לבחון את נושא חיתולי הבד מול חיתולים חד פעמיים, טביעת הרגל האקולוגית היא אחד הסעיפים המשמעותיים ביותר. לא מדובר פה רק במספר החיתולים שמשמשים תינוק מלידה עד גמילה אלא, בהסתכלות רחבה יותר, גם בחינה של תהליכי הייצור השונים, שימוש במים ומשאבים טבעיים וכן, יכולתם להתכלות.

טובעים באשפה

בואו נתעסק רגע במספרים (כי המספרים האלה הם וואו): 

זה באמת בלתי נתפס, כמה פסולת מייצר יצור זעיר כתינוק ניובורן. מדובר בכ- 12 החלפות ביממה בחודשי החיים הראשונים. עם הגדילה, פוחת מספר ההחלפות ומתייצב על כ – 6 ביום. גיל הגמילה הממוצע עומד על בין שנתיים ל – 3 שנים כך שאנחנו מדברים על כ – 6000 חיתולים לילד אחד. זה כבר נשמע הרבה אבל בואו נמשיך: 

בארה"ב לבדה, משומשים כל שנה כ – 27.4 מיליארד חיתולים חד פעמיים, המהווים 30% (!) מהפסולת הארצית שאינה מתכלה. עולים עליהם רק עיתונים ואריזות מזון ומשקה. מדובר ב – 3,447,302 טון של זבל חיתולים בשנה. 

כל תינוק, אם כך, מייצר מעל 900 ק"ג של פסולת שמקורה בחיתולים, בשנתיים.

מרוב עצים לא רואים את היער

אוקיי, נראה לי שהנקודה ברורה. בואו נבחן את הפרמטרים האחרים: 

כל דבר שאנו מייצרים דורש שימוש במשאבים שמתחדשים או שאינם מתחדשים כמו אנרגיה, מים, מינרלים, דלק וכו'. 

החיתולים עצמם מורכבים ממעטפת חסינה לנוזלים העשויה פוליאתילן וחלק פנימי וסופג עשוי עיסת עץ מולבנת בכלור ובתוכה סודיום פוליאקרילט, חומר בעל יכולת ספיגה יוצאת דופן. פוליאתילן, סוג של פלסטיק המשמש בין השאר לייצור שקיות, הוא תוצר של נפט גולמי, משאב מוגבל שאיננו מתחדש. 

למעשה, ייצור הפלסטיק לחיתול חד פעמי אחד, מצריך כוס אחת של נפט. בחישוב מהיר, צריכת הנפט הכרוכה בחיתולים חד פעמיים של תינוק יחיד היא 1536 ליטר לשנתיים וחצי של החתלה וזה לא כולל פלסטיק שנדרש לאריזה ושינוע. 

בארה"ב מדובר ב -, תחזיקו חזק, 12,870,400,065 ליטרים בשנה. 12 מיליארד, 870 מיליון ו – 400 אלף ליטרים של נפט בשנה. הכמות הזו מספיקה לתצרוכת שנתית של מעל 5,222,000 מכוניות! 

השכבה הפנימית של החיתול עשויה עיסת עץ גרוסה ולכך משמשים את תעשיית החיתולים האמריקאית כ – 250,000 עצים בשנה.

ערימת חיתולי בד כחולים

מים, מים, מים

ובואו, באמת, נדבר רגע על מים. רבים מאלה שהרעיון לחתל בבד נתקע להם בגרון, באים ואומרים "אבל מה עם כל הכביסות?". 

ליטרים רבים מאוד של מים, מושקעים בייצור של כל דבר. בננה אחת (790 ל' לק"ג), סוכר (1782 ל' לק"ג) וכוס קפה (132 ל' לכוס) הן רק דוגמאות ספורות מיני רבות. ייצור חיתול חד פעמי יחיד מצריך 34 ל' מים. 

רוב הבתים שמחתלים בבד עושים 2-3 מכונות כביסה של חיתולים בשבוע. מכונות כביסה מיושנות יחסית, משתמשות בהרבה יותר מים ובהן עומד הממוצע על 151 ל' למכונה. מכונות חדשות עובדות באופן אפקטיבי יותר וצריכת המים למכונה עומדת על הטווח שבין 53-94 ל' למכונה בלבד. זאת אומרת שצריכת המים הכרוכה בייצור של 15 חיתולים חד פעמיים, שוות ערך לכמעט 3.5 מכונות כביסה מהדור הישן ולכמעט 7 מכונות כביסה מהדור החדש! 

בסדר, ומה עם צריכת המים הכרוכה בייצור חיתולי בד? אחד הבדים הנפוצים ביותר בהחתלה בבד הוא, איך לא, כותנה. גידולי כותנה הם אכן בעלי טביעת רגל אקולוגית גבוהה יחסית, ובמיוחד בכל הקשור לצריכת מים – 10,000 ל' לק"ג בד כותנה. נוסף על כך ישנו שימוש נרחב בחומרי הדברה שונים המחלחלים לאדמה, למי תהום ומאגרי מים. 

חיתולים העשויים כותנה אורגנית אולי נשמעים כמו בדיחה על היפים פריווילגיים עם יותר מדי זמן פנוי אבל האמת היא שגידולי כותנה אורגנית חוסכים בשימוש בחומרי הדברה וכך מזהמים פחות את סביבתם. אם הכותנה אינה מולבנת, נמנעים תהליכים כימיים נוספים והכותנה, מהיותה חומר אורגני, הינה פריקה ביולוגית וסיביה מתכלים.

נווה פרסומת חיתולי בד flip

אז מה באמת ירוק יותר?

אין ספק, כי שני סוגי החיתולים, החד והרב פעמי, זקוקים למשאבים טבעיים רבים לצורך ייצורם. השגתם של משאבים אלה כרוכה בפיחות איכותה של האדמה, שינוע והטמנת פסולת מוצקה, זיהום של מים, קרקע ואוויר, טיפול בשפכים ותוצרי לוואי תעשייתיים, סחיפת אדמות, צמצום שטחי מחייה וטבע וכן תורמת לאפקט החממה. 

אולם גם פה הסטטיסטיקה ברורה: תהליך הייצור של חיתולים חד פעמיים מייצר פי 3 יותר פסולת מאשר ייצורם של חיתולים רב פעמיים, הוא צורך פי 6 יותר אנרגיה ופי 8.3 יותר משאבים שאינם מתחדשים. 

אולי דווקא לאור זה, העובדה החשובה ביותר היא שחיתולי בד משמשים להחתלות רבות (הערכה מדברת על כ – 180 שימושים לחיתול אחד!) ויכולים להחזיק למשך שנים אחדות ולשמש יותר מילד אחד. בכך מצטמצם משמעותית המחיר האנרגטי שלהם פר שימוש. חיתולים חד פעמיים, מעצם היותם כאלה, מכלים יותר חומר ואנרגיה ומייצרים בסופו של השימוש בהם 87% יותר פסולת, מאשר חיתולים רב פעמיים.

500 שנות התכלות

המספרים הרשמיים מדברים על כך שמשך חייו של חיתול חד פעמי שמושלך למטמנה, הוא כ – 500 שנים, זאת אם הוא חשוף לאוויר ושמש וזוהי הערכה בלבד. באין חשיפה לשמש, חמצן ומים, תהליכי ההתכלות ממושכים אף יותר ואיש אינו יודע בוודאות כמה מאות, או אפילו אלפי שנים, הם יהיו בסביבה. 

אותו הכלל תקף גם לגבי חיתול חד פעמי אקולוגי. יש להניח שחיתולים אלה אכן מיוצרים באופן ידידותי יותר לסביבה אולם אם הם לא מקבלים את התנאים להם הם זקוקים כדי להפוך לקומפוסט, משך חייהם דומה לחד פעמיים קונבנציונליים. 

חיתולים רב פעמיים עשויים מעטפת חיצונית עשויה P.U.L ו – T.P.U, שניהם בדים העוברים למינציה והינם אטומים לנוזלים. החלק הפנימי הסופג עשוי מגוון בדים טבעיים וסינטטיים. העיקריים שבהם הם המפ, כותנה, מיקרופייבר, במבוק, מיקרוסוויד ופליז. 

לא כל הבדים המשמשים להחתלה פריקים ביולוגית ואכן בסוף חייהם, גם הם יגיעו למטמנות וידרשו להם שנים רבות על מנת להתכלות אבל הם יהיו במספרים מזעריים עבור כל תינוק, ביחס לחיתולים חד פעמיים. 

פרט לטונות הרבים של פסולת כימית, המטמנות מלאות במיליוני טונות של צרכי אדם לא מטופלים, כר פורה להתרבות חיידקים שמחלחלים ועשויים לזהם את האדמה ומי התהום שלנו. 

הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה הגדירה זאת כך: "רוב רובה של פסולת החיתולים החד פעמיים שנזרקת במטמנות אמריקה, היא למעשה פסולת אנושית מתכלה, משומרת לנצח".

2. זה הרבה יותר בריא, לתינוק ולסביבה

חיתול בד חלל מבט על

כימיקלים

שימוש בחיתולים חד פעמיים, מגבונים ומוצרי קוסמטיקה סטנדרטיים, חושף תינוק לכ – 50 כימיקלים מסוגים שונים. מבלי להלאות אתכם בכימיה, נתמקד בעיקריים והידועים שבהם. 

חיתולים חד פעמיים מופקים מתערובת חומרים בהם עיסת עץ וסוגי פלסטיק שונים, תוצרי נפט, חומרי הלבנה, ג'לים סופגים, צבעים ומבשמים. 

סודיום פוליאקרילט, החומר שנמצא בתוך החיתול ובמגע עם נוזל הופך לג'ל, נחשב לבטוח לחלוטין אך ישנה מחלוקת סביב בטיחותו. הוא נאסר לשימוש בטמפונים מכיוון שמחקרים הראו שהשימוש בו מקושר לסיכון מוגבר לתסמונת ההלם הרעלי. 

יכולת הספיגה הפנומנלית שלו מאפשרת לחיתול מלא שתן לשמור על תחושת יובש ובכך לצמצם מס' החלפות, מה שמגדיל את מגע עור התינוק עם הכימיקלים הסופגים (שסופחים גם את הלחות הטבעית שלו), שתן רב, חיידקים ופטריות שמשגשגים בסביבה האטומה והלחה של החיתול. כל אלה עשויים לגרום לגירויים עוריים שונים. 

דיוקסין, תוצר לוואי רעיל ביותר של תהליך ההלבנה, נחשב ע"י הסוכנות האמריקאית להגנה על הסביבה, למסרטן מכל הכימיקלים ונאסר לשימוש במדינות רבות. החומר נמצא אמנם באחוזים זעירים, אך השימוש ארוך הטווח בחיתולים מעלה סימני שאלה לגבי השפעותיה של החשיפה המצטברת. דיוקסין נמצא גם בחיתולי בד העשויים כותנה אך בשיעור של פחות מ – 20% מזה שנמדד בחיתולים חד פעמיים. 

חומר נוסף הוא טריבוטילטין, TBT בקיצור, המשמש לחיטוי חלק מהחיתולים המיוצרים ולהארכת חיי המדף שלהם. ה – TBT משמש לצביעת ספינות, רשתות דיג וקונסטרוקציות ימיות כדי למנוע גדילת אצות וכן כחומר אנטי פטרייתי בשימור עצים, מוצרי טקסטיל, נייר, עור, פלסטיק ואריזות. הוא גם ידוע כאחד המזהמים הסביבתיים הגדולים ביותר והוגדר ע"י האיחוד האירופאי כחומר משבש הורמונלית בבני אדם ובעלי חיים. בעשור וחצי האחרונות הוטלו הגבלות חמורות על השימוש בחומר, אולם עדיין ניתן למצוא אותו במותגי חיתולים מסוימים. 

עצם ייצורם של חומרים רעילים אלה, מגיע עם תו מחיר סביבתי יקר. בנוסף, החיתול ממשיך להפריש את הכימיקלים השונים האצורים בו, זמן רב אחרי שהוא מושלך לזבל.

3. זה זול יותר, לטווח קצר וארוך

חיתול בד ורוד

או, יופי, הגענו לדבר על כסף

החתלה בבד יכולה להיות זולה מאוד. היא יכולה להיות גם יקרה מאוד. יש מגוון אדיר של חיתולים בשוק ויש שיטות החתלה שונות – לכל אחת מהן היתרונות והחסרונות שלה. 

חיתול בד ממוצע, עולה עם רפידותיו כ – 70 ₪. הכמות המומלצת של חיתולים, כדי לאפשר כביסה פעמיים בשבוע היא 24. עפ"י הממוצע הזה, סטאש (אוסף) חיתולים נאה, לא זול ולא יקר, שיספיק להחתלה בלעדית בבד, יעלה כ – 1700 ₪. חיתולי One Size נפוצים מאוד והם יכולים לשמש ממשקל של 3.5 ק"ג ועד גיל גמילה. חלקם הגדול גם ישמש את הילד הבא. 

חיתול חד פעמי עולה בסביבות השקל (האקולוגיים אף יותר) לחיתול כך שההוצאה השנתית על חיתולים חד פעמיים גדולה או זהה להוצאה על חיתולי בד שישמשו לכל תקופת ההחתלה. תוספת המחיר על מים, קטנה ביותר – קוב מים, 1000 ליטר, עולה נכון להיום סביב ה – 9 ₪. כמות זו מספיקה לכ – 10 מכונות כביסה. חשמל מוסיף כ – 1.5 ₪ לכל מכונה (ב – °60), פחות מחמישה שקלים בשבוע. 

קיים שוק חיתולי בד יד 2 חי ושוקק, ובו אפשר למכור חיתולים שיושבים פחות טוב או כאלה שכבר אין בהם שימוש (כמו חיתולי ניובורן). כך מתאפשרת החזרה חלקית של ההשקעה הראשונית והשלמה ודיוק של הסטאש במחיר נוח יותר, לפי צרכיו המשתנים של התינוק הגדל. 

חיתולים שנקנים בסין עולים כמחצית אם לא פחות, מהממוצע הנ"ל ובכך מוזילים אף יותר את ההשקעה. באופן אישי, אני נמנעת מלקנות בסין, ממגוון טעמים שיפורטו בפוסט נפרד אולם זו בהחלט אופציה לגיטימית. 

ישנם חיתולים יקרים ואיכותיים מאוד כך שמידת החיסכון תלויה גם בסטאש אותו תרכיבו ובשיטת ההחתלה שלכם. החתלה בבד של ילד שני ומעלה הופכת את החיסכון למשמעותי ביותר, כזה שמתבטא באלפי שקלים.

חיתול בד שועלים

4. זה הרבה יותר קל ממה שחושבים

היום, עם הפיכת החתלה בבד לנפוצה יותר ויותר, זה כבר די ברור שכל פרקטיקות הטיפול בחיתולים שהיו מקובלות עד שנות ה – 80 – השרייה, הרתחה, כביסה, גיהוץ, סגירת החיתול בסיכות ביטחון ועטיפת החלק הסופג בשקית ניילון, כבר חלפו ופסו מן העולם. 

קבוצת הפייסבוק הישראלית "סודות חיתולי הבד", אותה הקימו נועה דנון ואדר דבי, עשתה מהפכה גדולה בכל הנוגע לתרבות (כן כן, זו תרבות ממש) חיתולי הבד בישראל. פרט לגוף ידע עצום, בכל סוגיה שהיא הקשורה לחיתולי בד וניהול קהילה חמה ומלוכדת, השתיים הביאו לאיפוס שגרת הכביסה של המחתלים בבד והפכו אותה למינימליסטית, מדויקת וקלה לביצוע. 

ישנם מספר עקרונות עליהם חשוב להקפיד אך מלבד זאת, מדובר בתוכנית כביסה קצרה ולאחריה תוכנית ארוכה וזה הכל. 

פשוט לא?

5. זה מרחיב את התפיסה הסביבתית באופן טבעי ומתבקש

החתלה בבד, מהיותה כה שונה מאוטומט השימוש החד פעמי, מביאה פעמים רבות להרחבת התפיסה הסביבתית של הבוחרים בה. 

לא נדיר שאנשים שמחתלים בבד עוברים להשתמש בבד פלנל גזור במקום מגבונים ונייר טואלט, בתחבושות בד וגביעוניות במקום תחבושות חד פעמיות וטמפונים, נמנעים מכלים חד"פ באירועים חברתיים, מתחילים להפריד פסולת, מתחזקים קומפוסטר, משתמשים בקוסמטיקה טבעית וחומרי ניקוי ידידותיים לסביבה ובעיקר מעודדים עד כמה שאפשר שימוש חוזר כדרך חיים. 

ההבנה שקיימת אלטרנטיבה, מחלחלת עמוק ומעוררת שינויים באספקטים רבים ושונים

נווה חיתול בד על הידיים

6. כי זה מהמם ברמות

עם הסעיף הזה אי אפשר להתווכח. טוסיקים בחיתולי בד – יפים, צבעוניים ומרופדים נראים כמו הדבר הכי מתוק והגיוני בעולם. כמו שלא נרצה ללבוש בגדים מניילון ונעדיף בד פלאפי ונעים, כך זה מתבקש לעטוף את האזורים הרגישים של ילדינו בבד רך ונטול כימיקלים. 

ההדפסים המשגעים והצבעים העליזים מכניסים שמחה ועניין לפעולה טכנית שהיא חלק מחייו של כל הורה והקיץ, הו הקיץ – עונת השויץ המושלמת! 

אתם מוזמנים להצטרף, להתמכר (זה קורה לכולם, זה בסדר) ולעזור לנו, בין השאר, להציל את העולם.

אהבתם? נהניתם? שתפו, שתפו:

Share on facebook
פייסבוק
Share on email
אימייל
Share on whatsapp
וואטסאפ

פוסטים אחרונים

יחפנים במסיבת חצר

יחפנים הוא המקום שבו הסיפור שלנו פוגש את העולם. שיר-הלל לחיים פשוטים של יצירה והרפתקאות. דרך של שפע והגשמה ברי-קיימא.

מוזמנים להצטרף למסע.

Instagram has returned invalid data.

עקבו אחרינו גם במייל

סגירת תפריט